active Associate Members

Elizabeth Barre (Religion)
Randy Batsell (Jones Graduate School)
Philip Bedient (Civil & Environmental Engineering)
Dominic Boyer (Anthropology)
Joseph Campana (English)
Robert Cartwright (Computer Science)
Daniel Cohan (Civil & Environmental Engineering)
Kevin Crotty (Business)
Gilbert Cuthbertson (Political Science)
April D. DeConick (Religion)
Marc Dudey (Economics)
Bethany Johnson Dylewski (J. of Southern History)
Paul Engel (Chemistry)
Robert Englebretson (Linguistics)
Justin Esarey (Political Science)
James Faubion (Anthropology)
Melinda Reagor Flannery (Library)
Robert Flatt (Jones Graduate School)
Jeff Fleming (Jones Graduate School)
Jill Foote (Jones Graduate School)
Melissa Gambling (Sponsored Research)
Melissa Glueck (Gulf Coast Consortia)
Bridget Gorman (Sociology)
Richard Grandy (Philosophy)
Randal Hall (History)
Robert Hardt (Mathematics)
Janice Hewitt (Center for Engineering Leadership)
Emily Houlik-Ritchey (English)
Cymene Howe (Anthropology)
John Hutchinson (Chemistry)
Frank Jones (Mathematics)
Kerry Keck (Library)
Suzanne Kemmer (Linguistics)
Kristi Kincaid (Chemistry)
Stephen Klineberg (Sociology)
Daniel Kowal (Statistics)
Benjamin Lansford (Business)
Brett Ashley Leeds (Political Science)
Eugene H. Levy (Physics & Astronomy)
Joseph Manca (Art History)
Cathy Maris (Continuing Studies)
Kathleen Matthews (BioSciences)
Susan McIntosh (Anthropology)
John Mellor-Crummey (Computer Science)
Helena Michie (English)
Marie Lynn Miranda (Provost)
Julia Morgan (Earth Science)
Colleen Morimoto (Office of the Provost)
Barbara Ostdiek (Jones Graduate School)
Kirsten Ostherr (English)
Dereth Phillips (BioSciences)
Caroline Kerrigan Quenemoen (CCL)
Judith Roof (English)
Karen R. Rubinsky (Development Services)
Ka-Yiu San (Chemical Engineering)
Paula Sanders (History)
Justin Schilke (Office of the Registrar)
Meredith Skura (English)
Charles Stewart (BioSciences)
John Stroup (Religion)
William Symes (CAAM)
Collin Thomas (BioSciences)
Linda Torczon (Computer Science)
Rafael Verduzco (Chemical Engineering)
Richard Viebig (Jones Graduate School)
Nicole Waligora-Davis (English)
Stephen Wang (Mathematics)
Joe Warren (Computer Science)
Bruce Weisman (Chemistry)
Robert Westbrook (Jones Graduate School)
Kate White (CLIC)
Martin Wiener (History)
Duane Windsor (Jones Graduate School)
Gordon Wittenberg (Architecture)
Laurence Yeung (Earth Science)
Lam Yu (Physics)
Harvey Yunis (Classical and European Studies)
John H. Zammito (History)
Carissa Zimmerman (Psychology)

Xi of Ohio, 2002



Gamma of Massachusetts, 1996


Alpha of North Carolina, 2003



Beta of New Jersey, 1996


Xi of Ohio, 2002

Eta of Massachusetts, 1977










Beta of Tennessee, 2001





Alpha of California, 1997

Beta of Missouri, 2011
Alpha of South Carolina, 1996
Alpha of North Carolina, 1991


Beta of Minnesota, 1990




Beta of North Carolina, 1985



Beta of Oregon, 1993
Mu of Ohio, 1991
Alpha of New Hampshire, 1993




Beta of Illinois, 2009




Alpha of Texas, 1994



Alpha of North Carolina, 1994
Alpha of Massachusetts, 1998

Alpha of Maryland, 1970

Alpha of South Carolina, 2009



Zeta of Ohio, 2004
Epsilon of Texas, 1999


Epsilon of Texas, 2005


Retired associate members

Stephen Baker (Physics, Emeritus)
Baruch Brody (Philosophy, Emeritus)
William Camfield (Art & Art History, Emeritus)
James Copeland (Linguistics, Emeritus)
Robert Curl (Chemistry, Emeritus)
Chandler Davidson (Sociology, Emeritus)
Phil Davis (Linguistics, Emeritus)
Sam Davis, Jr. (Chemical Engineering, Emeritus)
Catherine Drew (History, Emerita)
Bruce Etnyre (Kinesiology, Emeritus)
Robin Forman (Mathematics, Emeritus)
Nonie Harcombe (Retired)
Dennis Huston (English, Emeritus)
Priscilla Jane Huston (Retired)
arold Hyman (History, Emeritus)
Mark Kulstad (Philosophy, Emeritus)
Rod McIntosh (Retired)
Kay McStay (Retired)
Clarence Miller (Chemical Engineering, Emeritus)
Robert Patten (English, Emeritus)
David Queller (BioSciences, Emeritus)
Carol Quillen (Retired)
Ronald Sass (BioSciences, Emeritus)
Gordon Smith (Economics, Emeritus)
Mary Tobin (Retired)
John Michael Stuart (Retired)
Raymond Wells (Mathematics, Emeritus)
Mark Wiesner (Retired)
Joseph Wilson (German, Emeritus)

Beta of North Carolina, 1957












Theta of Massachusetts, 1964